[NEUTRONY]

NEUTRONY – niezależne i nieregularne pismo komputerowe Ośrodka Atomistyki w Świerku


Nr 15 (145) / 2006
21 grudnia 2006

W numerze:
  • Małe po(w)łączenie
  • Naród za atomem
  • Prognoza (pogody)
  • IEA sypnął grosikami
  • Zmarł były komendant IFPiLMu

Naszym drogim Czytelnikom życzymy wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku, by ten nowy był lepszy od mijającego (a 2006 zły dla atomistyki nie był).

Redakcja


Połączenie IEA i POLATOMu

Dnia 20 grudnia 2006 odbyły się równoległe posiedzenia rad naukowych Instytutu Energii Atomowej i Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Izotopów POLATOM, na których zatwierdzono statut nowego JBRu o nazwie „Instytut Energii Atomowej” – powstałego z połączenia obu wspomnianych wyżej jednostek.

Sprawy omawianego od miesięcy połączenia IEA i OBRI nabrały tempa po piśmie Ministerstwa Gospodarki do dyrektorów IEA i OBRI z dnia 12 grudnia 2006, w którym wskazano sposób i tryb połączenia obu jednostek z dniem 1 stycznia 2007. Tak więc po latach osłabiania Świerka przez podział mamy pierwszy krok na drodze wzmacniania przez łączenie sił.

KA


Naród za jądrówką

W środę 20 grudnia na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiono wyniki najnowszych badań PENTORa przeprowadzonych na zlecenie Państwowej Agencji Atomistyki. Z ankiety wynika, że 61 proc. Polaków jest skłonnych zaakceptować budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Polacy deklarują akceptację dla budowy nowoczesnej i bezpiecznej elektrowni uznając (jak wskazują badania), że pozwoli ona między innymi zmniejszyć uzależnienie od dostaw ropy i gazu.

Sondaż pokazał, że pomysł budowy elektrowni atomowej w bliskim sąsiedztwie miejsca zamieszania akceptuje 48% badanych. Po raz pierwszy poparcie w tym względzie jest tak wysokie, po prostu – rewelacja! Jak widać zdrowy trzon narodu jest o wiele mądrzejszy niż niektórzy (zwłaszcza zieloni) sądzą.

Tymczasem 16 grudnia Chińczycy ogłosili, że zamawiają w firmie Westinghouse Electric Co z USA 4 reaktory AP1000 (o mocy po 1100 MWe). My zaś gotujemy się dopiero do długiego marszu pod hasłem „zbudujemy drugie Chiny”.

MAR


Prognoza pogody

Na skierowane do nas w trybie „pytań do radia Erewań” zaniepokojenie w sprawie obserwowanych właśnie grudniowych upałów odpowiadamy: w związku z nałożonymi na nasz kraj restrykcjami za rozważanie programu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przybycie z Syberii Dziada Mroza zostało w tym roku czasowo wstrzymane z niezawinionych przez stronę rosyjską przyczyn technicznych. Ewentualne cofnięcie decyzji przez prezydenta Putina będzie mogło nastąpić po całkowitym przestawieniu polskiej gospodarki na gaz z grubej rury po dnie Bałtyku i po przyznaniu, że polskie mięso z Ameryki było zarażone stonką ziemniaczaną przez NATO, w którym to spisku maczały ręce tradycyjnie niechętne Rosji służby bezpieczeństwa RP.

MAR


Huśtawka nastrojów w Redakcji NEUTRONÓW

W szlachetnej międzyinstytutowej rywalizacji płacowej najpierw mieliśmy informację o stuzłotowej podwyżce w IPJ. IEA odpowiedział na to silnym wejściem w postaci 190 zł w bonach (plus liczne zniżki) na Święta. Już zaczęliśmy się cieszyć, że coś krzywa płacowa w Instytutach rośnie, ale spotkaliśmy skrzywionego dr Malkontenckiego z IEA, który poinformował nas, że jego żona w szkole dostała 800 zł w bonach (plus liczne zniżki). Nie dość, że atomista nie miał się czym w domu pochwalić to jeszcze został przed frontem rodziny totalnie spostponowany i skarzełkowany.

Jan Mrufka

PS. Do tego w IPJ się puszą, że "IPJ wychodzi na tym lepiej, bo to podwyżka płacy" – czyli w skali roku trzeba ich stówę pomnożyć przez dwanaście, a to oznacza 1200 zł rocznie, co prawda brutto.

JM


Zmarł płk Denus

14 grudnia 2006 roku zmarł w wieku 76 lat płk dr inż. Sławomir Denus – były komendant Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego.


REDAKCJA:
Krzysztof Andrzejewski
Marek A. Rabiński (http://www.ipj.gov.pl/pl/links/rabinski.htm)

Adres Redakcji – neutrony@nuclear.pl
Nowych Czytelników, którzy chcą regularnie otrzymywać NEUTRONY, prosimy o przesłanie na adres listy wysyłkowej neutrony.lista@nuclear.pl pustego e-maila z wypisanym w temacie "subscribe" (koniecznie małymi literami).

Numery NEUTRONÓW są dostępne pod adresem: http://neutrony.nuclear.pl